Zapraszamy do zapoznania się ze wzorcem scenariusza zajęć dla gimnazjum opracowanym na potrzeby warsztatów EduGIS w Rąbce. Ułatwia on zaplanowanie lekcji, podczas których technologie geoinformacyjne GIS oraz informacyjno-komunikacyjne ICT wykorzystywane są jako narzędzia wspierające lepsze poznanie omawianego tematu, a przede wszystkich wzmocnienie aspektu badawczości danego zagadnienia i naukę problemowego myślenia (formułowanie pytania badawczego i poszukiwanie na nie odpowiedzi).
|
Informacje ogólne
|
|
Temat
|
Formułujemy w sposób atrakcyjny (zaciekawiający) i zrozumiały dla ucznia, nie może być za długi, ale powinien precyzyjnie określać czego dotyczyć będą zajęcia/jaki problem będzie rozwiązywany w trakcie zajęć.
W ideale temat winien określać treść lekcji, sposób działania(umiejętności) i środki dydaktyczne (źródła informacji) np.
Prognozowanie długości życia w Polsce w oparciu o dane BDR Przewidywanie zasięgu powodzi w dorzeczu Wisły z wykorzystaniem GIS
można też inaczej (dla tych co nie lubią schematów), np. Sprawdzamy jak długo będziemy żyli. Kto lubi powodzie?
|
|
Adresat zajęć
|
do kogo adresujemy zajęcia, jaka grupa wiekowa
|
|
Miejsce i czas realizacji zajęć
|
nazwa miejsca, w którym przeprowadzane są zajęcia (np.: Kampinoski Park Narodowy (nazwa konkretnej lokalizacji w przypadku większych kompleksów) + sala lekcyjna,) i planowany czas przebiegu zajęć(np. 3 godziny + 1 godzina)
|
|
Cel (ogólny) główny zajęć
|
główny efekt
|
|
Cele operacyjne (szczegółowe):
|
Wiadomości
|
|
|
Umiejętności formalne
|
|
|
Umiejętności GIS
|
Na podstawie wypracowanej listy umiejętności GIS.
|
|
Postawy
|
|
|
Metody/techniki pracy
|
Planujemy metody i techniki dzięki którym możliwe będzie zrealizowanie celów. Ponadto sposób prowadzenia zajęć należy dostosować do możliwości grupy; inaczej planuje się zajęcia dla młodzieży posiadającej już jakąś wiedzę z danego zakresu, inaczej dla tych, którzy zajęcia traktują jako przypomnienie bądź odświeżenie niedawno zdobytej wiedzy na zajęciach w szkole np. dyskusja, ćwiczenia praktyczne, rozpoznawanie.
|
|
Formy pracy
|
określenie formy pracy również jest uzależnione od wiedzy całej grupy, podział powinien uwzględniać ilość materiałów, którymi dysponuje prowadzący, stosuje się:
- praca grupowa (istotną jest liczba osób w zespole i sposób dobierania uczniów: narzucony lub dobrowolny),
- indywidualna,
- zbiorowa całą klasą
|
|
Środki dydaktyczne
|
lista materiałów wykorzystanych w trakcie zajęć (łącznie z załącznikami); o doborze materiałów powinien decydować szczegółowy plan zajęć, w tym cele, które będą realizowane w oparciu o te środki dydaktyczne.
Szczególną uwagę zwracamy na wykorzystanie narzędzi geoinformacyjnych, Internetu, geoportali, aplikacji multimedialnych, urządzeń do pomiarów, itp.
|
|
Przebieg lekcji
|
|
Faza wstępna
|
Wprowadzenie do tematu
|
- informacje wstępne (nawiązanie do tematu) – zaciekawienie uczniów przez pokazanie pewnej sytuacji, krótkiego doświadczenia lub kilku zdjęć umożliwiających uczniom dostrzeżenie problemu
- sformułowanie problemu badawczego, sprecyzowanie hipotezy czyli zdania wymagającego potwierdzenia
- sformułowanie tematu (można powtórzyć w temacie zdanie z postawionej hipotezy),
- sprawy organizacyjne - podział klasy na grupy, rozdanie potrzebnych materiałów.
|
|
Postawienie problemu badawczego
|
|
|
Faza realizacyjna
|
Pozyskiwanie danych
|
Wybór jednej z trzech metod w zależności od celu zajęć i możliwości
- materiały przygotowane przez nauczyciela(wydruki, prezentacja multimedialna)
- materiały pozyskane przez uczniów z Internetu (niezbędna instrukcja „krok po kroku” jak uczniowie i skąd pozyskują dane)
- dane pozyskane w terenie (niezbędny scenariusz zajęć terenowych z kartami pracy
W tej części lekcji nauczyciel powinien uświadomić uczniom, że:
- korzystanie z materiałów pochodzących z Internetu wymaga podania źródeł – dobra okazja do przypomnienia konieczności przestrzegania praw autorskich,
- zbieranie danych to tylko droga do celu (no i płaci za to podatnik), a z danych musi wynikać wniosek, ważna jest ekonomizacja działań i planowe zbieranie danych, stąd tak istotne jest postawienie hipotezy, dobór metody i opracowanie logistyki projektu.
|
|
Przetwarzanie i analiza danych
|
analiza danych (segregowanie, porównywanie pozyskanych informacji) w celu odpowiedzi na pytanie badawcze (ew. weryfikacji hipotez)
|
|
Prezentacja danych
|
prezentacja wyników analiz (niezbędna instrukcja/informacja o sposobie prezentacji wyników)
|
|
Rozwiązanie problemu badawczego
|
wnioski – odpowiedź na pytanie badawcze, ew. weryfikacja hipotezy (niezbędna instrukcja/informacja o sposobie prezentacji wyników)
|
|
Faza podsumowująca
|
prezentacja wyników i wniosków grup/uczestników – ogólne wnioski
wg instrukcji przygotowanej przez nauczyciela o sposobie prezentacji wyników, w tym o zasadach formułowania wniosków, prawidłowości oraz czym się ww. aktywności różnią od podsumowania, syntezy czy uogólniania
|
|
Praca domowa
|
zawsze powinna być celowa, polecenia konkretnie sformułowane (np. odpowiedz na pytanie …..,wymień ….., odszukaj i wypisz itp.; może dotyczyć:
- utrwalenia nowej wiedzy (wiadomości lub umiejętności)
- przygotowania do następnych zajęć
|
|
Ewaluacja
|
pozyskanie informacji zwrotnej dla nauczyciela o efektach i atrakcyjności zajęć – niezbędna w doskonaleniu zajęć
|
Wzorzec scenariusza wraz z komentarzem przygotowany przez doradcę przedmiotowo-metodycznego Annę Woźniak.
Załącznik nr 1
Określenia używane podczas formułowania celów ogólnych:
- Zapoznanie …
- Zaznajamianie …
- Pogłębianie ….
- Wdrażanie ….
- Wpajanie ….
- Dbanie o ….
- Rozbudzanie ….
- Objaśnianie …
- Rozpoznawanie …..
- Kształtowanie
Załącznik nr 2
Lista czasowników wyrażających działania przydatna do formułowania celów operacyjnych
|
analizować
argumentować
badać
charakteryzować
decydować
definiować
diagnozować
dobierać
dostarczać
dostrzegać problemy
dyskutować
ewaluować
formułować
identyfikować
ilustrować
informować
interpretować
ingerować
izolować
kierować
klasyfikować
komunikować się
konstruować
kontrolować
krytykować
manipulować
mierzyć
mobilizować
modelować
modyfikować
nazywać
objaśniać
|
obserwować
obliczać
oceniać
oczyszczać
odpowiadać
odróżniać
określać
opisywać
opowiadać
organizować
oznaczać
planować
podkreślać
podtrzymywać
pogrupować
połączyć
pomagać
porównywać
porządkować
praktykować
prognozować
prowadzić
przechowywać
przeciwstawiać
przedstawiać
przekonać
przeliczyć
przetłumaczyć
przewidywać
przygotować
przyjmować
przynosić
|
przyporządkowywać
przytaczać
pytać
redukować
redagować
rekonstruować
rozdzielać
rozkładać
rozróżniać
rozwiązywać
rozwijać
rysować
sortować
sprawdzać
stawiać
stwierdzać
sugerować
syntetyzować
szacować
śledzić
trzymać
tworzyć
uczestniczyć
ułatwiać
umieszczać
umiejscawiać
unikać
uogólniać
upraszczać
ustalać
usunąć
utrzymywać
|
uzasadniać
uzyskiwać
używać
użytkować
ważyć
weryfikować
włączać
wnioskować
wprowadzać
wybrać
wyciągać
wyjaśniać
wykazywać
wykonywać
wykreślać
wykrywać
wymieniać
wytyczać
wypełniać
wyszczególniać
wytyczać
wyznaczać
zachęcać
zakładać
zamknąć
zapobiegać
zaszczepiać
zbudować
zestawiać
zmieniać
zmniejszać
zrobić
|
wg. E. Kolankiewicz, A. Woźniak, M. Žiška, 2009, „BLIŻEJ BIOLOGII”- Poradnik metodyczny dla nauczycieli biologii do klasy 1, część 1 – Wprowadzenie” ,WSiP Warszawa – uzupełniona
Załącznik nr 3
Geografia:
1. Piskorz S. (red), 1997, Zarys dydaktyki geografii, PWN, Warszawa;
2. Czaińska Z., Wojtkowicz Z., 1999, Aktywne metody w edukacji geograficznej, SOP, Toruń;
3. Wojtanowicz P., 2006, Aktywizujące metody nauczania-uczenia się geografii, SOP, Toruń..
Biologia:
1. W. Stawiński (red.) 2006, Dydaktyka biologii i ochrony środowiska, Wydawnictwa Naukowe PWN Warszawa
Dydaktyka ogólna:
1. C. Kupisiewicz, 2000, Dydaktyka ogólna Oficyna Wydawnicza Graf Punkt Warszawa;
2. K. Żegnałek, 2005, Dydaktyka ogólna WSP TWP Warszawa.
|