Przedstawiamy scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum opracowany na potrzeby warsztatów EduGIS w Rąbce. W związku z obchodzonym obecnie Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej tematem przewodnim scenariusza był różnorodność biologiczna Słowińskiego Parku Narodowego.
|
Informacje ogólne
|
|
Temat
|
Słowiński Park Narodowy – wczoraj, dziś i jutro
|
|
Adresat zajęć
|
Uczestnicy Globe Games - uczniowie gimnazjum
|
|
Miejsce i czas realizacji zajęć
|
Rąbka – Słowiński P.N
14-16 czerwca 2010 r.
|
|
Cel (ogólny) główny zajęć
|
Kształtowanie umiejętności dostrzegania zmian w środowisku przyrodniczym w oparciu o różne źródła informacji.
|
|
Cele operacyjne (szczegółowe):
|
Wiadomości
|
- wymienia główne cechy środowiska geograficznego SPN,
- nazywa charakterystyczne gatunki flory i fauny SPN,
- podaje etapy sukcesji
- wymienia gatunki charakterystyczne dla siedlisk Mierzei Łebskiej
- ze zrozumieniem stosuje terminy: mierzeja, wydma, siedlisko, sukcesja, krajobraz mierzejowo- wydmowy
- zna zasady zachowania się w PN
|
|
Umiejętności
|
- Posługuje się GPS- rejestruje punkty, nawiguje do punktów,
- Posługuje się mapą numeryczną, orientuje mapę, czyta mapy tematyczne,
- Oznacza i rozpoznaje gatunki charakterystyczne dla siedlisk Mierzei Łebskiej,
- przeprowadza obserwacje zmian w środowisku, form terenu, roślinności,
- dokonuje pomiarów pH gleby,
- ocenia wilgotność gleby,
- określa zależności między rodzajem podłoża
a roślinnością,
- lokalizuje i rejestruje w terenie obiekty przyrodnicze
- dokumentuje obserwacje i pomiary,
- korzysta z różnych źródeł informacji, ocenia
i selekcjonuje informacje,
- wprowadza, porównuje i interpretuje dane,
- wykorzystuje oprogramowanie Google Earth,
- wnioskuje,
- dostrzega prawidłowości,
|
|
Postawy
|
- współpracuje się w grupie,
- dostrzega walory przyrodnicze SPN,
- szanuje przyrodę,
- rzetelnie starannie i dokładnie prowadzi obserwacje
i badania.
|
|
Metody/techniki pracy
|
- m. eksponująca (waloryzacyjna) – film, prezentacja
- m. podająca – wykład instruktażowy
- m. praktyczne – obserwacje i pomiary terenowe
- m. samodzielnego dochodzenia do wiedzy (odkrywanie) – praca z materiałami źródłowymi: pozyskiwanie, selekcja danych z Internetu, weryfikacja danych
- Dyskusja
|
|
Formy pracy
|
Grupowa
|
|
Środki dydaktyczne
|
GPS + instrukcje GPS, aparat fotograficzny+ instrukcje fotografowania, lornetki, pehametry, przewodniki do oznaczania gatunków SPN;
mapy – topograficzna SPN, ortofotomapa, historyczna, gleb, zbiorowisk roślinnych,
krzyżówka online, program Google Earth,
karty pracy + załączniki
|
|
Przebieg zajęć
|
|
Faza wstępna
|
Zainteresowanie tematem
|
Prezentacja multimedialna oraz film dotyczący walorów przyrodniczych SPN.
|
|
|
Postawienie problemu badawczego
|
Jakie zmiany zachodzą w środowisku przyrodniczym SPN?
|
|
Wprowadzenie do zajęć terenowych
|
Wyjaśnienie celu zajęć w terenie. Zapoznanie z trasą
Organizacja zajęć w terenie:
- podział na grupy
- zasady prowadzenia i dokumentowania obserwacji
i pomiarów
- krótkie instrukcje obsługi GPS i aparatu fotograficznego
- zapoznanie z kartami pracy i materiałami pomocniczymi
Zasady zachowania w PN i bezpieczeństwo podczas zajęć w terenie
|
|
Faza realizacyjna
|
Pozyskiwanie danych
|
Grupy otrzymują karty pracy wraz załącznikami, GPS, aparaty fotograficzne. Trasa marszu wyznaczona na mapie topograficznej i w GPS, obejmuje punkty odnoszące się do:
- stanowisko A i B (działalność człowieka – historia Rąbki, aktualne zagospodarowanie przestrzenne):
Określenie na podstawie tekstu źródłowego z 1939 r., map historycznych, aktualnej mapy topograficznej oraz obserwacji własnych jak również z wieży obserwacyjnej zmian, jakie zaszły w zagospodarowaniu obszaru miejscowości (karta pracy „Historia Rąbki”).
- stanowisko D (gleby cz. I – gleby glejowe, gruntowo-glejowe): badanie profilu glebowego
Określenie wilgotności, temperatury, pH skały macierzystej gleby, określenie odczynu dominującego procesu glebotwórczego, wskazanie na rysunku typu gleby (karta pracy „Raptularz glebowy”).
- stanowisko E (roślinność charakterystyczna cz. I – bór bażynowy): wykonanie prostego kartowania roślinności na płacie badawczym
Wyznaczenie płata badawczego, opisanie terenu określenie liczebności wybranych gatunków roślin w piętrze runa, poszycia i drzewostanie (karta pracy „Raptularz fitosocjologiczny”); poznanie układu roślinności w nadmorskim borze bażynowym – zbiorowisku charakterystycznym dla Mierzei Łebskiej.
- stanowisko F (działalność człowieka – dlaczego nad morzem jest łąka?):
Określenie zmian, jakie zaszły na tym terenie, porównanie na podstawie materiałów historycznych oraz aktualnych map topograficznych i ortofotomapy zagospodarowania obszaru łąki; wpływ melioracji na stan siedliska łąkowego (karta pracy „Melioracje”).
- stanowisko G (gleby cz. II – gleby bielicowe): badanie profilu glebowego
Określenie wilgotności, temperatury, pH skały macierzystej gleby, określenie odczynu dominującego procesu glebotwórczego, wskazanie na rysunku typu gleby (karta pracy „Raptularz glebowy”).
- stanowisko I (roślinność charakterystyczna cz. II – wydma biała): wykonanie prostego kartowania roślinności na płacie badawczym
Wyznaczenie płata badawczego, opisanie terenu określenie liczebności wybranych gatunków roślin ocena gatunkowej różnorodności biologicznej (karta pracy „Raptularz fitosocjologiczny”).
- stanowisko J (Typy i stadia sukcesji – wydma szara):
Określenie na podstawie obserwacji terenowych rodzaju sukcesji (karta pracy „Typy sukcesji”).
- stanowisko L (Roślinność charakterystyczna cz. III– obserwujemy siedliska wilgotne):
Oznaczanie gatunków charakterystycznych dla siedlisk wilgotnych, określenie na podstawie informacji w karcie pracy typu siedliska wokół punktu (karta pracy „Siedliska wilgotne”).
Uczniowie w trakcie trasy wykonują fotografie obiektów przyrodniczych.
Zadania wykonywane na odcinkach (praca w grupie):
Określenie na podstawie Numerycznego Modelu Terenu i mapy hipsometrycznej oraz obserwacji własnych wyglądu poszczególnych form ukształtowania terenu przedstawionych za pomocą rysunku poziomicowego (jak prezentowane są wzniesienia, a jak obniżenia terenowe); zaznaczenie na rysunku poziomicowym odpowiedniego kierunku spadku terenu w zależności od rozpoznanej formy ukształtowania terenu (karta pracy „Ukształtowanie powierzchni”).
|
|
Przetwarzanie i analiza danych
|
Zgranie danych z GPS (plik gpx) wyświetlenie w programie Google Earth lub Quantum GIS.
Porównanie wyników obserwacji, analiza map i załączników.
Wnioskowanie dotyczące przyczyn i charakteru zmian w środowisku SPN. Synteza wiadomości na prezentacji podsumowującej prace w terenie – praca z Power Point.
|
|
Rozwiązanie problemu badawczego
|
Uczniowie odpowiadają na pytanie badawcze : Jakie zmiany zachodzą w środowisku przyrodniczym SPN?
|
|
Prezentacja danych
|
Wykorzystując wykonane przez siebie zdjęcia, dane z GPS, wyniki pomiarów np. pH, (dane z kart pracy) uczniowie wykonują prezentację multimedialną w PowerPoint lub MovieMaker na temat etapów sukcesji na terenie SPN oraz zaobserwowanych zmian w środowisku.
|
|
Faza podsumowująca
|
Prezentacja wyników i wniosków przez przedstawiciela każdej grupy w postaci prezentacji multimedialnej oraz wypełnionej karty pracy nr 4. Wykorzystując mapy i ilustracje odpowiadają na pytanie: Czy ? Jakie ? zmiany następują w SPN. Podsumowanie - odpowiedź na pytanie - jakie jutro czeka SPN?
|
|
Ewaluacja
|
Ankieta ewaluacyjna dla uczniów
|
UWAGI DOTYCZĄCE PRZEBIEGU ZAJĘĆ
I dzień – 14.06.2010 (45 min.)
Spotkanie uczestników. Wyjaśnienie celu zajęć w terenie. Zapoznanie z kartami pracy i materiałami pomocniczymi. Przedstawienie organizacji pracy uczniów na każdym z punktów oraz na odcinkach obserwacyjnych.
II dzień - 15.06.2010 (3,5h)
Zespoły członków grupy EduGIS rozstawieni na wyznaczonych punktach trasy oczekują na przybycie kolejnych grup. Uczniowie realizują zadania na stanowiskach zgodnie z kartami pracy.
II dzień – 15.06.2010 (45 min)
W sali komputerowej uczestnicy zajęć opracowują dane i odpowiadają na pytanie: Jakie zmiany zachodzą w środowisku przyrodniczym SPN?
Scenariusz opracowały: Urszula Cyga , Hanna Habera, Małgosia Pietrzak, Mirosława Rogala, Renata Sidoruk-Sołoducha, Ania Woźniak.
|